Drzwi wysokie - Najlepsze drzwi do sufitu

Drzwi wysokie - Najlepsze drzwi do sufitu
Autor Wioletta Wojciechowska
Wioletta Wojciechowska12.12.2023 | 6 min.

Drzwi wysokie stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem we wnętrzach domów i mieszkań. Pozwalają one optymalnie wykorzystać przestrzeń pomieszczenia, nadając mu przestronności i lekkości. W artykule przyjrzymy się bliżej zaletom drzwi sięgających aż do sufitu, dowiemy się jak je prawidłowo dobrać i zamontować oraz poznamy najciekawsze modele drzwi wysokich dostępne obecnie na rynku.

Kluczowe wnioski:
 • Drzwi wysokie optycznie powiększają pomieszczenie i dodają mu lekkości.
 • Ważny jest prawidłowy dobór drzwi do wysokości sufitów.
 • Montaż drzwi wysokich wymaga odpowiednich umiejętności i narzędzi.
 • Najpopularniejsze modele to drzwi wysokie przesuwne oraz składane.
 • Drzwi wysokie świetnie sprawdzą się w garderobach i sypialniach.

Drzwi wysokie dla dużych pomieszczeń

Coraz popularniejszym rozwiązaniem we wnętrzach domów i mieszkań stają się drzwi wysokie, sięgające aż do sufitu. Tego typu drzwi pozwalają w pełni wykorzystać wysokość pomieszczeń, optycznie je powiększając i dodając im lekkości.

Drzwi wysokie szczególnie polecane są do dużych, przestronnych wnętrz z wysokimi sufitami. Będą się doskonale prezentować np. w loftach czy nowoczesnych apartamentach. Montując wysokie drzwi można w pełni wyeksponować imponującą wysokość pomieszczenia.

Dodatkową zaletą drzwi sięgających od podłogi aż do sufitu jest większa ilość wpadającego do wnętrza światła dziennego. Rozwiązanie to pozytywnie wpływa także na wentylację pomieszczenia.

Gdzie zastosować drzwi wysokie?

Drzwi wysokie najczęściej montowane są w reprezentacyjnych pomieszczeniach takich jak:

 • przestronne salony,
 • jadalnie,
 • sypialnie,
 • garderoby.

We wszystkich tych wnętrzach drzwi sięgające sufitu pozwolą uzyskać efekt lekkości i przestrzenności. Są także ciekawym i nietuzinkowym rozwiązaniem dekoracyjnym.

Najmodniejsze modele drzwi wysokich

Wśród dostępnych na rynku drzwi wysokich wyróżnić można kilka podstawowych typów. Najpopularniejsze modele to:

 • drzwi wysokie przesuwne,
 • drzwi wysokie składane harmonijkowo,
 • drzwi wysokie pasujące do futryny (ościeżnicy).

Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, warto więc przyjrzeć im się bliżej przed podjęciem decyzji o zakupie.

Drzwi wysokie przesuwne

Drzwi przesuwne charakteryzują się tym, że ich skrzydła poruszają się poziomo wzdłuż ściany lub sufitu. Zajmują więc niewiele miejsca i ułatwiają komunikację pomiędzy pomieszczeniami.

Wadą tego typu drzwi może być konieczność zapewnienia dodatkowej przestrzeni na ścianie lub pod sufitem do ich przesuwania. Ograniczają one także możliwość swobodnej aranżacji wnętrza.

Zalety Wady
- nie zajmują miejsca przy otwieraniu - konieczność zapewnienia dodatkowej przestrzeni na przesuwanie skrzydeł
- ułatwiają komunikację między pomieszczeniami - ograniczają możliwości aranżacyjne wnętrza

Drzwi wysokie a wysokość sufitów

Planując zakup i montaż drzwi do sufitu należy pamiętać, że ich wysokość musi być idealnie dopasowana do wysokości pomieszczenia. Tylko wtedy drzwi będą optycznie łączyć się z sufitem i posadzką.

Aby dobrać odpowiednie wymiary drzwi warto zmierzyć dokładną odległość pomiędzy podłogą i sufitem w newralgicznych punktach (np. na środku i przy ścianach). Uzyskane wartości pozwolą określić optymalną wysokość ościeżnicy.

Na rynku dostępne są gotowe zestawy drzwi wysokich w standardowych wymiarach np. 270 lub 300 cm. Możliwe jest jednak także zamówienie drzwi o dowolnej, niestandardowej wysokości - nawet 350 cm i więcej.

Jak zamontować drzwi sięgające sufitu

Drzwi wysokie - Najlepsze drzwi do sufitu

Montaż wysokich drzwi niewątpliwie jest trudniejszy niż zwykłych drzwi. Wymaga on dużej precyzji, odpowiednich umiejętności i narzędzi. Dlatego zalecane jest powierzenie tego fachowcom.

Kluczowe kwestie to idealne wypoziomowanie i wyśrodkowanie ościeżnicy względem sufitu i podłogi. Tylko wtedy drzwi będą równo przylegać do powierzchni od góry i dołu. Niezbędne jest także solidne przymocowanie ościeżnicy do podłoża i ewentualnie także do sufitu.

Po zamontowaniu ościeżnicy i skrzydeł drzwi należy także zamontować odpowiednie wykończenia w postaci listew maskujących. Zakryją one ewentualne niedoskonałości i szpary między ościeżnicą a sufitem i podłogą.

Precyzyjny montaż to podstawa, aby drzwi wysokie prezentowały się estetycznie i funkcjonalnie przez długie lata.

Najlepsze drzwi wysokie do sypialni

Wysokie drzwi do sypialni to świetny sposób na stworzenie wyjątkowego klimatu tego wnętrza. Dobrze sprawdzą się zarówno w nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach jak i w klasycznych sypialniach utrzymanych np. w stylu prowansalskim.

W sypialni z powodzeniem zastosujemy drzwi wysokie przesuwne, harmonijkowe lub ościeżnicowe. Jako materiał warto rozważyć szkło - np. matowe lub piaskowane. Ten materiał wnosi lekkości i pozwala na optyczne powiększenie przestrzeni.

Innym pomysłem są drewniane drzwi z przeszkleniem w formie dużych tafli szkła lub witraży. Taki akcent szklany wprowadzi do sypialni więcej światła.

Dodatki i wykończenia

Aby podkreślić wyjątkowy charakter wysokich drzwi warto zadbać o odpowiednie dodatki i wykończenia takie jak:

 • ozdobne akcesoria (klamki, pochwyty),
 • przeszklenia o niestandardowych kształtach,
 • gzymsy i listwy maskujące w kolorze drzwi lub kontrastowym.

Odpowiednie drzwi wysokie do garderoby

Drzwi sięgające od podłogi do sufitu świetnie sprawdzą się także jako wejście do przestronnych garderób. Ten typ pomieszczenia wymaga drzwi, które zapewnią łatwy dostęp oraz możliwość swobodnego przemieszczania się.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem będą tutaj drzwi wysokie harmonijkowe. Ich skrzydła, składające się z kilku części, pozwolą na uzyskanie szerokiego przejścia. Dodatkowo zajmą niewiele miejsca podczas otwierania.

Inną opcją są wysokie drzwi przesuwne, montowane z reguły na szynie pod sufitem. To rozwiązanie również gwarantuje wygodny dostęp do garderoby i oszczędność przestrzeni.

Drzwi harmonijkowe Drzwi przesuwne
+ szerokie przejście + wygodny dostęp
+ niewiele miejsca do otwierania + nie zajmują dodatkowej przestrzeni
- skomplikowany montaż - konieczność montażu szyny jezdnej

Podsumowanie

Coraz więcej osób decyduje się na zakup i montaż drzwi do sufitu. Ten nietuzinkowy pomysł pozwala w pełni wykorzystać wysokość pomieszczenia, optycznie je powiększając. Na rynku dostępnych jest wiele modeli drzwi z wysoką ościeżnicą, w tym drzwi przesuwne, harmonijkowe czy ościeżnicowe.

Planując montaż wysokich drzwi wewnętrznych trzeba pamiętać o precyzyjnym doborze ich wymiarów do wysokości danego pomieszczenia. Montaż tego typu drzwi jest wyzwaniem, dlatego lepiej zlecić go fachowcom. Poprawnie zamontowane drzwi z panelem do sufitu wniosą do wnętrza wyjątkowy klimat.

Drzwi wysokie do sufitu najlepiej prezentują się w nowoczesnych, przestronnych wnętrzach z wysokimi sufitami. Montuje się je najczęściej w reprezentacyjnych pomieszczeniach takich jak salony, jadalnie czy sypialnie. We wszystkich tych przypadkach podkreślają one wyjątkowy, nietuzinkowy charakter aranżacji.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł przybliżył Ci tematykę drzwi sięgających od podłogi do sufitu i zainspirował do wykorzystania tego ciekawego rozwiązania we własnym wnętrzu. Zachęcamy do eksperymentów z wysokimi drzwiami i życzymy powodzenia przy aranżacji wymarzonej przestrzeni!

Najczęstsze pytania

Główne zalety drzwi sięgających od podłogi do sufitu to przede wszystkim optyczne powiększenie pomieszczenia, większa ilość wpadającego światła dziennego oraz lepsza wentylacja wnętrza. Dodatkowo drzwi te stanowią ciekawy akcent i ozdobę aranżacyjną.

Drzwi wysokie najczęściej montuje się w reprezentacyjnych wnętrzach z wysokimi sufitami, takich jak salony, jadalnie, garderoby czy sypialnie. Podkreślają one przestronność i monumentalny charakter tych pomieszczeń.

Najpopularniejsze modele to drzwi wysokie przesuwne, harmonijkowe oraz ościeżnicowe dopasowane do futryn. Różnią się one sposobem działania, zajmowaną przestrzenią oraz możliwościami aranżacyjnymi.

Aby zamontować drzwi idealnie dopasowane do wysokości pomieszczenia, należy dokładnie zmierzyć odległość między podłogą i sufitem. Na tej podstawie określa się optymalną wysokość ościeżnicy drzwi wysokich.

Ze względu na precyzję prac montażowych, zdecydowanie zaleca się zlecić instalację drzwi wysokich profesjonalistom. Tylko fachowcy dysponują odpowiednimi umiejętnościami i sprzętem gwarantującymi prawidłowy montaż.

5 Podobnych Artykułów

 1. Projektowanie architektury z klamkami złotymi - klamki do drzwi złote, złote elementy
 2. Co robić w wolnym czasie w domu? Sama przyjemność
 3. Nowoczesna łazienka biało czarna - inspiracje i aranżacje
 4. Malowanie boazerii na kolor - Renowacja i odnawianie zdjęcia
 5. Drzwi stalowe techniczne - Drzwi techniczne zewnętrzne 90, przemysłowe, ocieplane
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Wioletta Wojciechowska
Wioletta Wojciechowska

Jestem dekoratorką wnętrz. Dzielę się opiniami na temat przydatności elektronarzędzi, sprzętów i akcesoriów do urządzania i dekorowania domu, mieszkania lub biura.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły