Drzwi zewnętrzne ze świetlikiem - najwyższej jakości rozwiązania

Drzwi zewnętrzne ze świetlikiem - najwyższej jakości rozwiązania
Autor Andrea Sikora
Andrea Sikora12.12.2023 | 9 min.

Drzwi zewnętrzne ze świetlikiem to obecnie jedno z najbardziej pożądanych rozwiązań w budownictwie mieszkaniowym. Pozwalają one na dopływ naturalnego światła do wnętrz, poprawiając tym samym samopoczucie i komfort domowników. nowoczesne modele drzwi ze świetlikiem charakteryzują się ponadto wysoką izolacyjnością termiczną, dzięki czemu pomagają obniżyć rachunki za ogrzewanie. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej zaletom i wadom drzwi ze świetlikiem, abyś mógł podjąć świadomą decyzję dotyczącą ich wyboru.

Kluczowe wnioski:
 • Drzwi ze świetlikiem pozytywnie wpływają na samopoczucie i zdrowie domowników.
 • Nowoczesne modele charakteryzują się wysoką izolacyjnością termiczną.
 • Montaż drzwi ze świetlikiem nie należy do skomplikowanych prac budowlanych.
 • Należy zwrócić uwagę na jakość zastosowanych materiałów i profili.
 • Drzwi ze świetlikiem pozwalają zaoszczędzić na rachunkach za energię.

Drzwi zewnętrzne ze świetlikiem - nowoczesny design

Drzwi zewnętrzne ze świetlikiem to obecnie jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym. Drzwi ze świetlikiem łączą w sobie funkcjonalność, elegancję i ponadczasowy styl. Dzięki zastosowaniu przeszkleń w górnej części drzwi, do wnętrza domu wpada więcej światła dziennego, co pozytywnie wpływa zarówno na samopoczucie, jak i na obniżenie rachunków za energię elektryczną.

Drzwi zewnętrzne z doświetleniem dostępne są w wielu ciekawych wariantach kolorystycznych i stylistycznych. Nowoczesne modele charakteryzują się smukłymi profilami i dużymi przeszkleniami, które dodatkowo optycznie powiększają przestrzeń wejścia. Ponadto, dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych, drzwi z naświetlem górnym zapewniają wysoką izolacyjność termiczną, dzięki czemu pozwalają zmniejszyć zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania domu.

Zalety nowoczesnego designu

Nowoczesne drzwi zewnętrzne z doświetleniem charakteryzują się lekką, ażurową konstrukcją, która idealnie komponuje się z aktualnymi trendami w architekturze i wystroju wnętrz. Duże przeszklenia w górnej części drzwi wpuszczają do środka obfite ilości światła dziennego, zapewniając lepsze doświetlenie korytarza, przedpokoju lub innego pomieszczenia.

Minimalistyczne, proste linie drzwi ze świetlikiem świetnie prezentują się w nowoczesnych, jasnych wnętrzach, optycznie je powiększając i rozjaśniając. Stanowią interesujący element wystroju i dodatkową ozdobę wejścia do domu. Ponadto, dostępne są modele o różnych kształtach świetlików - okrągłych, prostokątnych, w kształcie rombu czy owalnych. Daje to szerokie możliwości aranżacyjne i dopasowania drzwi do indywidualnego gustu oraz stylu domu.

Jak wybrać najlepsze drzwi ze świetlikiem?drzwi ze świetlikiem?

Decydując się na zakup drzwi wejściowych z doświetleniem, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim istotne są parametry izolacyjności termicznej drzwi oraz materiał, z jakiego zostały wykonane. Najlepsze modele drzwi ze świetlikiem produkowane są z wysokogatunkowego, klejonego drewna, aluminium lub PVC.

Warto sprawdzić grubość profili drzwiowych, im grubszy profil, tym lepsza izolacyjność. Ponadto należy zwrócić uwagę na jakość oszklenia - dobrze by było szyby zespolone o podwyższonych parametrach termicznych. Ważnym elementem jest także solidny montaż drzwi i wysokiej jakości okucia oraz zamki, które wpływają na bezpieczeństwo i trwałość drzwi przez lata.

Parametry techniczne

Wybierając drzwi zewnętrzne z naświetlem, warto porównać parametry techniczne dostępnych na rynku modeli. Najważniejsze z nich to:

 • współczynnik przenikania ciepła U, im niższy, tym lepsza izolacyjność termiczna
 • klasa odporności na włamanie - RC1, RC2 lub RC3
 • materiał wykonania profili i skrzydeł drzwiowych
 • rodzaj oszklenia - pojedyncze, czy zespolone
 • grubość profili
 • rodzaj i jakość okuć

Porównanie tych parametrów pozwoli wybrać najlepsze drzwi ze świetlikiem, które będą służyły przez długie lata, zapewniając funkcjonalność, wygodę i bezpieczeństwo.

Zalety drzwi zewnętrznych ze świetlikiemdrzwi zewnętrznych ze świetlikiem

Drzwi zewnętrzne z doświetleniem mają liczne zalety, które decydują o ich popularności. Przede wszystkim pozwalają na oświetlenie korytarza lub przedpokoju światłem dziennym, co pozytywnie wpływa na samopoczucie domowników i obniża konieczność używania światła elektrycznego. Ponadto nowoczesne modele drzwi ze świetlikiem cechują się wysoką izolacyjnością termiczną, dzięki czemu pozwalają zmniejszyć straty ciepła z domu.

Kolejną zaletą jest szeroki wybór kolorów, kształtów i rozmiarów dostępnych modeli. Możliwe jest więc idealne dopasowanie drzwi do wyglądu elewacji budynku i stylu aranżacji wnętrz. Drzwi ze świetlikiem doskonale prezentują się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych domach. Montaż drzwi z naświetleniem górnym nie należy także do skomplikowanych - można je zamontować w istniejącym już ościeżu.

Drzwi zewnętrzne z doświetleniem to obecnie jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym. Łączą zalety funkcjonalności i ponadczasowej elegancji.

Montaż i konserwacja drzwi ze świetlikiemdrzwi ze świetlikiem

Drzwi zewnętrzne ze świetlikiem - najwyższej jakości rozwiązania

Montaż drzwi zewnętrznych z naświetlem nie należy do skomplikowanych prac budowlanych. Najczęściej drzwi ze świetlikiem montowane są w gotowych ościeżach, więc nie wymagają dodatkowych prac murarskich czy tynkarskich. Ważne jest natomiast właściwe wypoziomowanie ościeżnicy i precyzyjne osadzenie jej w otworze drzwiowym. Do tego niezbędne będą poziomica, kliny montażowe oraz kątowniki.

Sam proces montażu drzwi ze świetlikiem przebiega w następujących krokach:

 1. Zdemontowanie starych drzwi i ew. ościeżnicy
 2. Dokładne wypoziomowanie i wyznaczenie miejsca montażu nowej ościeżnicy
 3. Ustawienie ościeżnicy w przygotowanym otworze i unieruchomienie za pomocą klinów
 4. Wyregulowanie ościeżnicy za pomocą kątowników i poziomicy
 5. Przytwierdzenie ościeżnicy do ościeża za pomocą kołków rozporowych
 6. Zamontowanie skrzydła drzwiowego i okuć
 7. Wykonanie niezbędnych poprawek i regulacja działania skrzydła
 8. Uszczelnienie przestrzeni między ościeżnicą a murem pianką montażową lub silikonem

Po zamontowaniu drzwi ze świetlikiem należy dbać o ich prawidłową konserwację, to zapewni im długie i bezawaryjne działanie. W tym celu raz do roku warto przesmarować zawiasy cienką warstwą smaru lub oleju. Należy też regularnie czyścić i konserwować uszczelki drzwi, aby zachowały elastyczność i szczelność.

Zalecana częstotliwość czynności konserwacyjnych
smarowanie zawiasów 1 raz w roku
czyszczenie uszczelek i profili 2 razy w roku

Bezpieczeństwo i izolacja termiczna

Drzwi zewnętrzne ze świetlikiem zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa przed włamaniem oraz bardzo dobrą izolację termiczną. Nowoczesne modele wyposażone są w systemy zabezpieczeń antywyważeniowych oraz solidne, wielopunktowe zamki, które skutecznie chronią domowników.

Co więcej, dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii w drzwiach ze świetlikiem takich jak izolacyjne ramy dystansowe czy ciepłe profile aluminiowe, uzyskano w nich wysokie parametry izolacyjności termicznej. Współczynnik U dla najlepszych modeli plasuje się na bardzo dobrym poziomie 0,7-0,8 W/(m2K). Oznacza to bardzo niską wartość współczynnika przenikania ciepła, a więc niewielkie straty energii cieplnej w okresie zimowym.

Wysoka izolacja termiczna to gwarancja niższych rachunków za ogrzewanie i utrzymanie stałej, komfortowej temperatury w domu. To także dbałość o środowisko poprzez ograniczenie emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych związanych ze spalaniem paliw kopalnych w celach grzewczych.

Drzwi ze świetlikiem a inne rozwiązania

Alternatywą dla drzwi wejściowych z naświetlem mogą być tradycyjne drzwi pełne lub drzwi przeszklone, ale bez doświetlenia od góry. Jednak takie modele nie zapewniają dopływu światła dziennego do korytarza lub sieni, przez co konieczne staje się częste używanie światła elektrycznego. Z kolei drzwi pełne ograniczają widoczność osób stojących przed wejściem, co może wpływać na poczucie bezpieczeństwa.

Drzwi ze świetlikiem łączą zalety obu rozwiązań. Pozwalają na oświetlenie wnętrza światłem dziennym przez górną część przeszkloną, a jednocześnie dolna część pełna zapewnia prywatność i bezpieczeństwo domowników. Dzięki temu możliwe jest zaoszczędzenie na rachunkach za prąd przy jednoczesnym zachowaniu intymności i ochronie przed włamaniem. Jest to zdecydowanie najlepsze i najbardziej funkcjonalne rozwiązanie na drzwi zewnętrzne.

Najczęściej zadawane pytania o drzwi ze świetlikiemdrzwi ze świetlikiem

Drzwi zewnętrzne z doświetleniem górnym budzą spore zainteresowanie i wiele osób ma w ich kwestii liczne pytania. Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane z nich:

Jaką grubość profili wybrać?

Zalecana grubość profili drzwi ze świetlikiem to 70

Podsumowanie

Drzwi zewnętrzne ze świetlikiem to obecnie jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym. Łączą w sobie funkcjonalność, elegancję i wygodę użytkowania. Dzięki zastosowaniu przeszkleń w górnej części, do pomieszczenia wpada więcej światła dziennego. Nowoczesne modele drzwi z doświetleniem charakteryzują się ponadto wysoką izolacyjnością termiczną i bezpieczeństwem.

Wybierając drzwi ze świetlikiem, warto zwrócić uwagę na parametry izolacyjności termicznej, grubość profili, rodzaj zastosowanego oszklenia oraz jakość i solidność okuć. Im lepsze będą te parametry, tym drzwi będą bardziej funkcjonalne, bezpieczniejsze i posłużą dłużej. Montaż drzwi ze świetlikiem przebiega dość sprawnie i nie należy do skomplikowanych prac budowlanych.

Główne zalety drzwi zewnętrznych z doświetleniem to: więcej światła dziennego w przedpokoju, niższe rachunki za energię elektryczną, lepsza izolacja termiczna, nowoczesny design i szeroki wybór modeli. To obecnie najlepszy wybór na funkcjonalne, bezpieczne i stylowe drzwi wejściowe do domu.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w niniejszym artykule pomogą Ci podjąć dobrą decyzję przy wyborze i zakupie wymarzonych drzwi ze świetlikiem do Twojego domu. W razie dodatkowych pytań, nasi eksperci służą pomocą.

5 Podobnych Artykułów

 1. Projektowanie architektury z klamkami złotymi - klamki do drzwi złote, złote elementy
 2. Co robić w wolnym czasie w domu? Sama przyjemność
 3. Nowoczesna łazienka biało czarna - inspiracje i aranżacje
 4. Malowanie boazerii na kolor - Renowacja i odnawianie zdjęcia
 5. Drzwi stalowe techniczne - Drzwi techniczne zewnętrzne 90, przemysłowe, ocieplane
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Andrea Sikora
Andrea Sikora

Jestem stolarzem z zamiłowania, uwielbiam pracować z drewnem. Testuję dla was profesjonalne elektronarzędzia. Sprawdzam ich parametry, ergonomię pracy i przydatność do różnych zadań.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły