Drzwi składane na pół - składane drzwi, drzwi składane do pokoju

Drzwi składane na pół - składane drzwi, drzwi składane do pokoju
Autor Andrea Sikora
Andrea Sikora12.12.2023 | 4 min.

Drzwi składane na pół to coraz popularniejsze rozwiązanie zwłaszcza do mniejszych mieszkań i pokoi. Pozwalają one zaoszczędzić miejsce i stanowią alternatywę dla klasycznych drzwi. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej w czym tkwi ich zaleta, kiedy najlepiej z nich skorzystać oraz jakie są ich wady i zalety.

Kluczowe wnioski:
 • Drzwi składane świetnie sprawdzają się w małych mieszkaniach i pomieszczeniach
 • Ich montaż jest prosty i nie wymaga dużych zmian w otoczeniu
 • Zajmują mało miejsca i po złożeniu nie przeszkadzają
 • Wadą może być niższa izolacja akustyczna niż w przypadku tradycyjnych drzwi
 • Koszt drzwi składanych jest zbliżony do popularnych modeli tradycyjnych drzwi

Drzwi składane do małych mieszkań

Drzwi składane cieszą się rosnącą popularnością jako rozwiązanie do małych mieszkań i pokoi. Ich główną zaletą jest to, że po złożeniu zajmują niewiele miejsca i nie przeszkadzają w aranżacji wnętrza.

Tego typu drzwi sprawdzą się więc doskonale w niewielkich apartamentach, kawalerkach czy pokojach dziecięcych. Pozwalają zaoszczędzić cenne centymetry i zoptymalizować przestrzeń. Złożone drzwi schowają się w niszy ściany lub po prostu nie będą przeszkadzać po otwarciu.

Drzwi składane montuje się w ościeżnicach regulowanych, które dodatkowo ułatwiają ich dopasowanie. Ich zakup, montaż i późniejsza eksploatacja są więc proste.

Gdzie najlepiej zamontować drzwi składane

Tego typu drzwi będą strzałem w dziesiątkę do:

 • małych pokoi i niewielkich sypialni
 • pokojów dziecięcych, w których liczy się każdy metr kwadratowy
 • niewielkich łazienek
 • przedpokojów i korytarzy komunikacyjnych

W takich pomieszczeniach drzwi składane na pół pozwolą zaoszczędzić miejsce i stworzyć większą swobodę poruszania się. Będą również praktycznym i nowoczesnym akcentem we wnętrzu.

Jak działają drzwi składane na pół

Drzwi składane składają się z dwóch części połączonych ze sobą zawiasami. Dzięki specjalnej konstrukcji można je złożyć na pół, niczym książkę i schować przy ścianie.

Części drzwi łączą się przy pomocy zawiasów wpuszczanych w skrzydło lub nakładanych na powierzchnię drzwi. Obydwa rodzaje gwarantują płynne, ciche i wygodne otwieranie oraz składanie skrzydeł.

Ościeżnice do drzwi składanych są regulowane. Dzięki temu można precyzyjnie wypoziomować drzwi i dopasować do otworu w ścianie.

Drzwi składane działają według prostej zasady - po otwarciu moż

Podsumowanie

Drzwi składane na pół - składane drzwi, drzwi składane do pokoju

W artykule przyjrzeliśmy się bliżej drzwiom składanym, które mogą być świetnym rozwiązaniem do niewielkich pomieszczeń takich jak małe mieszkania czy pokoje. Omówiliśmy na czym polega ich zasada działania, pokazując, że tego typu drzwi składane do pokoju po prostu składają się w pół, stąd potoczna nazwa "drzwi łamane".

Zastanowiliśmy się, kiedy warto zdecydować się na montaż drzwi składanych. Okazuje się, że mogą być doskonałym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie zależy nam na zaoszczędzeniu przestrzeni - w małych mieszkaniach czy niewielkich pokojach. Po złożeniu zajmują minimum miejsca i nie przeszkadzają.

Przeanalizowaliśmy również zalety i wady takich składanych drzwi. Do ich mocnych stron można zaliczyć prosty montaż, małe gabaryty po złożeniu i stosunkowo niski koszt. Wadami są natomiast nieco gorsze właściwości izolacyjne w kwestii np. dźwięku.

Mamy nadzieję, że artykuł pomoże Ci podjąć świadomą decyzję, czy drzwi składane będą dobrym rozwiązaniem w Twoim mieszkaniu lub pokoju. W razie pytań, jesteśmy do dyspozycji w komentarzach!

5 Podobnych Artykułów:

 1. Projektowanie architektury z klamkami złotymi - klamki do drzwi złote, złote elementy
 2. Co robić w wolnym czasie w domu? Sama przyjemność
 3. Jakie drzwi wewnętrzne wybrać - poradnik i wskazówki
 4. Malowanie boazerii na kolor - Renowacja i odnawianie zdjęcia
 5. Drzwi stalowe techniczne - Drzwi techniczne zewnętrzne 90, przemysłowe, ocieplane
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Andrea Sikora
Andrea Sikora

Jestem stolarzem z zamiłowania, uwielbiam pracować z drewnem. Testuję dla was profesjonalne elektronarzędzia. Sprawdzam ich parametry, ergonomię pracy i przydatność do różnych zadań.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły