Drzwi przesuwne od sufitu do podłogi - montowane do sufitu

Drzwi przesuwne od sufitu do podłogi - montowane do sufitu
Autor Olaf Sokołowski
Olaf Sokołowski12.12.2023 | 6 min.

Drzwi przesuwne od sufitu do podłogi, czyli drzwi przesuwne montowane do sufitu, to praktyczne rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu. Tego typu drzwi chowają się pod sufitem, dzięki czemu nie zajmują dodatkowej przestrzeni jak tradycyjne drzwi. Montowane są szyny, po których porusza się skrzydło drzwiowe. Rozwiązanie to sprawdza się świetnie w małych mieszkaniach oraz w przypadku aranżacji otwartej przestrzeni.

Kluczowe wnioski:
 • Drzwi przesuwne do sufitu pozwalają zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu.
 • Chowają się pod sufitem, dzięki szynom jezdym montowanym przy suficie.
 • Dobre rozwiązanie w małych mieszkaniach i przestrzeniach otwartych.
 • Wymagają montażu specjalnych szyn jezdnych przy suficie.
 • Pozwalają na dowolne aranżowanie przestrzeni i zmienianie jej funkcji.

Jak zamontować drzwi przesuwne do sufitu

Montaż drzwi przesuwnych do sufitu jest procesem wymagającym wprawy i doświadczenia. Najpierw należy przygotować otwór w suficie o wymiarach drzwi. Krawędzie otworu muszą być równe, aby drzwi dobrze przylegały. Następnie montujemy szyny jezdne do sufitu wzdłuż dłuższych krawędzi otworu.

Szyny mocujemy za pomocą kołków lub śrub do sufitu. Muszą być mocno zamocowane, aby utrzymać ciężar drzwi. W szynach montujemy rolki lub łożyska. Następnie na gotowych szynach zawieszamy skrzydło drzwi przesuwnych. Delikatnie przesuwamy je w przód i tył sprawdzając płynność ruchu.

Wykończenie drzwi przesuwnych do sufitu

Ostatnim etapem jest wykończenie i uszczelnienie drzwi przesuwnych. Zakładamy uszczelki wzdłuż krawędzi otworu w suficie. Uszczelki zapewnią szczelność i dodatkowo wyciszą pomieszczenie. Na koniec regulujemy zawiasy lub rolki jezdne tak, aby drzwi idealnie się zamykały nie ocierając o framugę.

Wady i zalety drzwi przesuwnych do sufitu

Drzwi przesuwne do sufitu mają sporo zalet, przede wszystkim pozwalają zaoszczędzić cenną przestrzeń. W zamkniętej pozycji chowają się pod sufitem, nie zajmując miejsca w pomieszczeniu. Umożliwia to dowolną aranżację wnętrza bez kolizji z tradycyjnymi drzwiami.

Inną zaletą jest szybki, wygodny montaż - nie ma potrzeby murowania ościeżnic. Drzwi idealnie wpasowują się w nowoczesne, industrialne wnętrza. Wadą może być wyższy koszt w porównaniu do tradycyjnych drzwi.

Zalety Wady
- Oszczędność miejsca - Wyższy koszt
- Łatwy montaż - Wymagają profesjonalnego montażu
- Nowoczesny wygląd - Mniejsza izolacja akustyczna

Wymiary drzwi przesuwnych od sufitu do podłogi

Drzwi przesuwne od sufitu do podłogi montuje się w specjalnie przygotowanych otworach od sufitu do posadzki. Standardowe wymiary takich otworów i drzwi to wysokość około 250-260 cm oraz szerokość 70-100 cm w zależności od potrzeb.

Możliwe jest zamówienie drzwi przesuwnych o dowolnych, niestandardowych wymiarach. Klienci mogą podać dokładną wysokość i szerokość potrzebną w ich wnętrzu. Wymiary powinny uwzględniać wykończenia ścian otworu i grubość szyn jezdnych.

Rodzaje drzwi do montażu od sufitu do podłogi

W ofercie producentów znajdziemy drzwi przesuwne od sufitu do podłogi wykonane z różnych materiałów. Najczęściej są to drzwi aluminiowe, drewniane lub szklane wypełnione szybą, np. matową. Mogą być pojedyncze lub podwójne - dwuskrzydłowe.

Koszt drzwi przesuwanych montowanych do sufitu

Drzwi przesuwne od sufitu do podłogi - montowane do sufitu

Na koszt drzwi przesuwanych do sufitu składa się przede wszystkim cena samych skrzydeł oraz elementów montażowych:

 • Cena skrzydeł drzwiowych - od 300 zł do nawet 3000 zł za skrzydło w zależności od materiału, wymiarów, rodzaju wypełnienia.
 • Szyny jezdne + rolki, prowadnice - od 150 zł do 500 zł.
 • Automatyka i akcesoria dodatkowe - od 100 zł w górę.
 • Robocizna montażu drzwi przesuwnych - średnio od 50 do 100 zł za m2.

Łącznie koszt drzwi do sufitu waha się najczęściej od 1000 do 4000 zł w zależności od konkretnego projektu. Największy wpływ na cenę ma wybór materiału drzwi i wyposażenia w automatykę.

Materiały do montażu drzwi przesuwanych

Podstawowymi materiałami do montażu drzwi przesuwnych są:

 • Szyny jezdne - stalowe lub aluminiowe szyny mocowane do sufitu
 • Rolki, prowadnice - elementy umożliwiające przesuwanie zawieszonych drzwi
 • Wkręty i kołki rozporowe - do mocowania szyn nośnych
 • Uszczelki - zapewniają szczelność i izolację akustyczną
 • Zderzaki, ograniczniki - chronią drzwi przez nadmiernym otwieraniem

Ponadto można wykorzystać materiały do wykończenia otworu drzwiowego i maskowania szyn jezdnych. Zalecane jest też zastosowanie systemów automatyki i prowadzenia drzwi dla zwiększenia wygody i bezpieczeństwa.

Jak działają drzwi przesuwne od sufitu do podłogi

Drzwi przesuwne od sufitu do podłogi montowane są na specjalnych szynach, dzięki czemu mogą się na nich przesuwać. Zazwyczaj w szynach znajdują się rolki lub łożyska ułatwiające poruszanie drzwi.

Aby otworzyć drzwi, należy lekko pociągnąć za uchwyt, a następnie przesunąć skrzydło po szynie. Często montowane są mechanizmy domykające lub zderzaki ograniczające ruch. Po zamknięciu drzwi chowają się pod sufitem, dzięki czemu nie zajmują dodatkowej przestrzeni w pomieszczeniu.

Drzwi przesuwne do sufitu idealnie sprawdzą się w małych mieszkaniach oraz nowoczesnych wnętrzach, oszczędzając przestrzeń i zapewniając estetyczny wygląd.

Podsumowanie

Drzwi przesuwne podwieszane do sufitu to bardzo ciekawe i funkcjonalne rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu. Główną zaletą drzwi sufitowych jest to, że w zamkniętej pozycji chowają się pod sufitem, dzięki czemu nie blokują dodatkowej przestrzeni jak tradycyjne drzwi otwierane do wewnątrz. Ich montaż nie wymaga wykonywania ościeżnicy, a jedynie przymocowania szyn jezdnych do sufitu. Daje to możliwość swobodnej aranżacji i zmiany funkcji pomieszczenia.

Mocną stroną drzwi podwieszanych jest szybki i stosunkowo prosty montaż, choć lepiej zlecić go fachowcom. Nie oznacza to jednak niskich kosztów - cena drzwi przesuwnych jest wyższa niż tradycyjnych. Szeroki wybór modeli i możliwość dostosowania do niestandardowych wymiarów sprawia jednak, że znajdziemy rozwiązanie dopasowane do każdego wnętrza i budżetu.

Systemy drzwi przesuwnych do sufitu cieszą się coraz większą popularnością z uwagi na funkcjonalność i design. Coraz częściej montowane są w nowoczesnych apartamentach i mieszkaniach o niewielkiej powierzchni. Dodatkowo w wersji automatycznej znacząco zwiększają komfort codziennego użytkowania. Ze względu na swoje walory użytkowe oraz wysoką estetykę drzwi sufitowe są obecnie jednym z ciekawszych trendów we współczesnym budownictwie i aranżacji wnętrz.

Mam nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci podjąć świadomą decyzję, czy drzwi podwieszane będą dobrym rozwiązaniem w Twoim mieszkaniu lub domu. Zachęcam także do skorzystania z pomocy fachowców, którzy doradzą i pomogą dobrać optymalny system drzwi przesuwnych podwieszanych pod kątem funkcjonalności i wymiarów pomieszczenia.

Najczęstsze pytania

Standardowe drzwi przesuwne do sufitu mają szerokość 60 cm, 80 cm, 100 cm lub 120 cm. Wysokość najczęściej wynosi od 240 cm do 260 cm. Dokładne wymiary drzwi trzeba jednak dopasować do wysokości pomieszczenia, w którym będą zamontowane.

Średnio należy liczyć się z wydatkiem rzędu 1000-2000 zł za metr bieżący wraz z montażem. Całościowy koszt uzależniony jest od marki produktu, systemu montażu, zastosowanych materiałów i automatyki. Przykładowo za gotowy system drzwi przesuwnych o wymiarach 2,5 x 2,5 m z automatyką zapłacimy około 9000-12500 zł.

Aby uzyskać estetyczny efekt bez widocznych elementów mocujących, szyny montuje się wewnątrz konstrukcji sufitu podwieszanego. Widoczny pozostaje wówczas tylko lakierowany strop. Inna opcja to dodatkowe obudowanie szyn płytami gipsowo-kartonowymi lub panelami sufitowymi tak aby tworzyły gładką płaszczyznę z sufitem.

Przy drzwiach przesuwnych do sufitu nie montuje się typowych progów przypodłogowych, gdyż kolidowałyby one z jazdą skrzydła po szynach. W celu oddzielenia pomieszczeń można zastosować niski, płaski próg lub uszczelkę. Drugą opcją jest pozostawienie niewielkiej, kilkucentymetrowej szpary między skrzydłem a podłogą.

Drzwi przesuwne podwieszone do sufitu otwieramy poprzez pociągnięcie za uchwyt lub przycisk i przesunięcie skrzydła w bok. W zależności od modelu drzwi, poruszają się one manualnie lub dzięki automatyce. Standardowo domykają się poprzez lekkie pchnięcie. Istnieją także modele wyposażone w czujniki i funkcję automatycznego domknięcia po upływie ustawionego czasu od wykrycia ruchu.

5 Podobnych Artykułów

 1. Projektowanie architektury z klamkami złotymi - klamki do drzwi złote, złote elementy
 2. Drzwi zewnętrzne ze świetlikiem - najwyższej jakości rozwiązania
 3. Nowoczesna łazienka biało czarna - inspiracje i aranżacje
 4. Malowanie boazerii na kolor - Renowacja i odnawianie zdjęcia
 5. Drzwi suwane do łazienki - przesuwne, łazienkowe z zamkiem
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Olaf Sokołowski
Olaf Sokołowski

Jestem majstrem budowlanym. Testuję i recenzuję specjalistyczne narzędzia dla budowlańców, sprzęt AGD i RTV przydatny przy remontach. Doradzam jakie urządzenia sprawdzą się w pracach wykończeniowych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 3.40 Liczba głosów: 5

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły