Salon z otwartą kuchnią: inspiracje i aranżacje

Salon z otwartą kuchnią: inspiracje i aranżacje
Autor Andrea Sikora
Andrea Sikora12.12.2023 | 6 min.

Salon z otwartą kuchnią to obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań aranżacyjnych. Łączy zalety otwartej przestrzeni z funkcjonalnością wydzielonych pomieszczeń. Daje możliwość integracji przestrzennej i społecznej domowników. Jednocześnie pozwala zaaranżować wnętrze nowocześnie i stylowo.

Kluczowe wnioski:
  • Otwarta kuchnia optycznie powiększa salon i mieszkanie.
  • Łatwiej komunikować się z domownikami przebywającymi w kuchni.
  • Wspólne spędzanie czasu w salonie i kuchni integruje domowników.
  • Nowoczesne meble i sprzęty podkreślają stylowe wnętrze.
  • Duże przeszklenia dodają wnętrzu lekkości i przestrzenności.

Salon z salonem połączony

Łączenie salonu z aneksem kuchennym w otwartą przestrzeń jest obecnie jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań aranżacyjnych. Pozwala to na integrację pomieszczeń dziennego wypoczynku z kuchnią przy zachowaniu ich funkcjonalności.

Takie połączenie salonu z kuchnią daje szereg korzyści. Przede wszystkim optycznie powiększa przestrzeń mieszkania. Dzięki otwarciu ściany dzielącej te pomieszczenia, wnętrze staje się jasne i przestronne.

Co ważne, komunikacja domowników staje się łatwiejsza, gdy kuchnia otwarta jest na salon. Rozmowy i wspólne spędzanie czasu są prostsze bez bariery zamkniętych drzwi.

Zalety salonu połączonego z aneksem kuchennym

Decydując się na takie rozwiązanie warto wziąć pod uwagę wszystkie jego zalety. Przede wszystkim otwarta przestrzeń sprzyja integracji domowników. Wspólne gotowanie czy posiłki stają się okazją do rozmów czy wspólnej zabawy.

Ponadto łatwiej jest kontrolować dzieci bawiące się w salonie mając je w zasięgu wzroku. Również przygotowanie posiłków staje się prostsze, gdy można rozmawiać z domownikami w salonie.

Jasne wnętrze z otwartą kuchnią

Aranżując salon z otwartą na niego kuchnią warto zadbać o jasne, przestronne wnętrze. Jasną przestrzeń można uzyskać wprowadzając białe meble oraz neutralną kolorystykę ścian i podłóg.

Biel połączona z szarościami, beżami lub jasnymi drewnami sprawi, że wnętrze optycznie się powiększy. Jasne barwy świetnie odbijają światło, rozjaśniając całą aranżację.

Duże okna i przeszklenia

Aby podkreślić efekt przestronności, warto w salonie z otwartą kuchnią zastosować duże okna i przeszklenia. Dostęp światła dziennego optycznie powiększy wnętrze, a dodatkowo połączy je wizualnie z otoczeniem na zewnątrz.

Okna wychodzące na balkon czy taras jeszcze mocniej zintegrować wnętrze mieszkania z przestrzenią rekreacyjną na świeżym powietrzu. To rozwiązanie szczególnie warte rozważenia w blokach z balkonami lub w domach z tarasami.

Nowoczesne meble do salonu z aneksem

Odpowiedni dobór mebli ma kluczowe znaczenie w udanej aranżacji salonu połączonego z kuchnią. Powinny być one nie tylko funkcjonalne i wygodne, ale również stylowe i nowoczesne.

Warto postawić przede wszystkim na wysoką jakość i ponadczasowy design. Meble w kolorach bieli, szarości lub czerni będą stanowiły elegancki kontrast dla wnętrza utrzymanego w jasnej kolorystyce.

Nowoczesne meble podkreślą styl całej aranżacji, a ich minimalistyczny wygląd pozwoli zaakcentować przestronność wnętrza.

Zestawy wypoczynkowe i stoliki kawowe

Wybierając zestawy wypoczynkowe do salonu z otwartą kuchnią, warto zdecydować się na wygodną, narożną kanapę i dwa fotele. Meble ustawione w literę L lub U pozwolą wydzielić strefę wypoczynkową od części jadalnianej.

Nie może przy nich zabraknąć niskich, nowoczesnych stolików kawowych - zarówno stacjonarnych, jak i na kółkach. Umożliwią wygodne podjeżdżanie bliżej kanapy czy foteli.

Kanapa narożna Dwa fotele
Stolik kawowy stały Stolik kawowy mobilny

Zabudowa kuchni otwartej na salon

Salon z otwartą kuchnią: inspiracje i aranżacje

Kuchnia otwarta na salon wymaga odpowiedniej zabudowy, która zapewni ergonomię i funkcjonalność przy gotowaniu. Optymalnym rozwiązaniem jest zabudowa na całą wysokość ściany z szafkami górnymi i dolnymi.

Warto wybrać fronty meblowe w kolorze białym, szarym lub czarnym, które będą komponować się stylistycznie z resztą aranżacji wnętrza. Drzwi matowe bądź z przeźroczystym szkłem pozwolą nadać lekkości.

Wyspa kuchenna

Alternatywą dla tradycyjnej zabudowy jest wyspa kuchenna. To praktyczne i stylowe rozwiązanie, które może pełnić zarówno funkcje robocze, jak i służyć za blat jadalniany.

Wyspa kuchenna zwieńczona ladą barową z krzesełkami barowymi pozwoli stworzyć miejsce do wspólnych posiłków, rozmów i spędzania czasu w otwartej przestrzeni salonu z aneksem.

Salon z wyspą i otwartą kuchnią

Jeśli przestrzeń na to pozwala, salon z otwartą kuchnią można uzupełnić o dodatkową strefę jadalniana - wyspę kuchenną z lustrem barowym i krzesłami. To ciekawe i modne rozwiązanie.

Wyspa nie tylko uatrakcyjni wnętrze wizualnie, ale przede wszystkim zapewni dodatkowe miejsca do posiłków czy pracy. Może również służyć jako mini bark lub blat do przygotowywania posiłków.

Lada barowa

Lada barowa w kształcie wyspy to praktyczne uzupełnienie każdej otwartej kuchni. Zapewnia miejsce do szybkich śniadań, przekąsek lub pracy przy komputerze. Może mieć postać prostego blatu lub bardziej rozbudowanej lady z półkami i szufladami.

Wyspa z ladą kuchenną z pewnością urozmaici i wzbogaci aranżację wnętrza łącząc strefy dzienną i kuchenną. Jednocześnie pozwoli uzyskać dodatkową przestrzeń funkcjonalną.

Duże przeszklenia łączące pomieszczenia

Aby podkreślić efekt otwartej przestrzeni w salonie połączonym z aneksem kuchennym, warto wykorzystać duże przeszklenia między tymi pomieszczeniami.

Nie muszą to być pełne ściany szklane. Wystarczy zastosować np. dwuskrzydłowe drzwi przesuwne z przeźroczystym szkłem, które optycznie powiększą wnętrze i połączą je w całość.

Harmonijna aranżacja

Duże przeszklenia sprawią, że światło będzie swobodnie przenikać przez całą przestrzeń dzienną. Salonu i kuchnię połączy ta sama kolorystka ścian i podłóg, tworząc spójną, harmonijną całość.

Co ważne, mieszkanie zyska dzięki temu na jasności i przestronności. Duże okna czy przeszklenia wnętrza z otwartą kuchnią z pewnością warto więc rozważyć.

Podsumowanie

Otwarta kuchnia z salonem to obecnie jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań aranżacyjnych. Pozwala optycznie powiększyć wnętrze, zapewnia lepszą komunikację domowników oraz ułatwia wspólne spędzanie czasu.

Nawet mała kuchnia otwarta na salon może zyskać dzięki temu. Ważne, aby postawić na odpowiednią kolorystykę i wykorzystanie światła przez duże okna lub przeszklenia. Jasna i przestronna aranżacja podkreśli zalety otwartej przestrzeni.

Kuchnia otwarta na salon wymaga też doboru funkcjonalnych i nowoczesnych mebli. Mogą to być zarówno zestawy wypoczynkowe, jak i ergonomiczna zabudowa kuchenna lub wyspa z ladą barową.

Inspirujące projekty kuchni otwartych pokazują, że to rozwiązanie sprawdza się nie tylko w domach, ale również w mieszkaniach. Modne i stylowe stało się standardem we wnętrzach z otwartą przestrzenią dziennego wypoczynku.

Najczęstsze pytania

Główne zalety to większa, optycznie powiększona przestrzeń, lepsza komunikacja i integracja domowników, łatwiejszy nadzór nad dziećmi oraz wygodniejsze przygotowywanie posiłków przy rozmowach z bliskimi.

Najlepiej zdecydować się na wygodną kanapę narożną i fotele ustawione w kształcie litery L lub U. Nie może też zabraknąć nowoczesnych, niskich stolików - zarówno stałych jak i mobilnych.

Warto postawić na jasną kolorystykę ścian i mebli, duże okna i przeszklenia wpuszczające do wnętrza światło dzienne oraz dobre, nastrojowe oświetlenie wieczorne.

Dobrym pomysłem jest oddzielenie sypialni i łazienki ściankami działowymi lub przesuwanymi drzwiami, a część dzienną pozostawienie jako open space.

Inspirujące realizacje znajdziemy w sieci, na blogach i portalach o projektowaniu wnętrz, a także w publikacjach poświęconych nowoczesnym trendom we wnętrzarstwie.

5 Podobnych Artykułów

  1. Projektowanie architektury z klamkami złotymi - klamki do drzwi złote, złote elementy
  2. Drzwi zewnętrzne ze świetlikiem - najwyższej jakości rozwiązania
  3. Nowoczesna łazienka biało czarna - inspiracje i aranżacje
  4. Malowanie boazerii na kolor - Renowacja i odnawianie zdjęcia
  5. Drzwi stalowe techniczne - Drzwi techniczne zewnętrzne 90, przemysłowe, ocieplane
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Andrea Sikora
Andrea Sikora

Jestem stolarzem z zamiłowania, uwielbiam pracować z drewnem. Testuję dla was profesjonalne elektronarzędzia. Sprawdzam ich parametry, ergonomię pracy i przydatność do różnych zadań.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły